An electron has an initial velocity of 8.00 ? 10 6 m/s in a uniform 9.00 ? 10 5
ID: 2270769 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity of 8.00 ? 106 m/s in a uniform 9.00 ? 105 N/C strength electric field. The field accelerates the electron in the direction opposite to its initial velocity.(a) What is the direction of the electric field?
1---Select---same direction as the electron's initial velocityopposite direction to the electron's initial velocitynot enough information to decide
(b) How far does the electron travel before coming to rest?
2 m
(c) How long does it take the electron to come to rest?
3 s
(d) What is the electron's speed when it returns to its starting point?
4 m/s
Explanation / Answer
a) opposite to the direction of electric field
b) v^2 =u^2-2as
v=0
s=0.0202 mm
c)v=u-at
t=5.055*10^-11 sec
d) same as initial speed u= 8*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.