An electron initially at rest is accelerated between two parallel plate 2.000 cm
ID: 2152686 • Letter: A
Question
An electron initially at rest is accelerated between two parallel plate 2.000 cm apart. The pace between the plates is a vacuum. The potential difference across the plates is 300.0 V.What kinetic energy does the electron have when it hits the positive plate?
I have a feeling we would solve for potential energy when it is still on the negative side and just convert that to kinetic energy as we know that the potential energy is transformed into kinetic once the electron moves to the positive.
But, any explanation and steps toward solving this problem is appreciated.
Explanation / Answer
change in potential energy = change in kinetic energy
q v = 0.5 mv^2
1.6 x 10-19 *300 = 0.5 * 9.11 x 10-31 * v2
where, mass of electron = 9.11 x 10-31kg
charge on electron = 1.6 x 10-19C
v= 10.27 * 106 m/s so kinetic energy at +ve plate = 480eV ( electron-volts)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.