An electron is a projectile having an initial velocity 1.8 x 10^5 m/s at an upwa
ID: 2250958 • Letter: A
Question
An electron is a projectile having an initial velocity 1.8 x 10^5 m/s at an upward angle of 35 degrees with the horizontal. In this region, there is a vertically upward electric field of strength 1.5 x 10^5 N/C.
a) What are the components of the electron's acceleration?
b) What is the highest point reached by the electron?
c) How long does it take to reach this height?
d) What is the horizontal range of the electron projectile?
I'm stuck on this question. Please show work so that I can understand it. I will award points immediately. Thank you
An electron is a projectile having an initial velocity 1.8 times 105 m/s at an upward angle of 35 degree with the horizontal. In this region, there is a vertically upward electric field of strength 1.5 times 105 N/C. What are the components of the electron's acceleration? What is the highest point reached by the electron? How long does it take to reach this height? What is the horizontal range of the electron projectile?Explanation / Answer
a)
F = q*E
m*a = q*E
a = q*E/m
= 1.6*10^-19*1.5*10^5/9.11*10^-31
= 2.634*10^16 m/s^2 (dow ward)
ax= 0
ay = -2.634*10^16 m/s^2 j
b)
vo = 1.8*10^5 m/s
Hmax = vo^2*sin^2(35)/(2*a)
= 1.8^2*10^10*sin^2(35)/(2*2.634*10^16)
= 2.023*10^-7 m
c) t = vo*sin(35)/a
= 1.8*10^5*sin(35)/(2.634*10^16)
= 3.9*10^-12 s
d)
R = vo^2*sin(2*35)/a
= 1.8^2*10^10*sin(70)/2.634*10^16
= 1.156*10^-6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.