An electron is a subatomic particle ( m = 9.11 10 -31 kg) that is subject to ele
ID: 2138689 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.66 105 m/s to a final velocity of +1.91 106 m/s while traveling a distance of 0.034 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: 1 = +6.75 10-17 N, and 2, which points in the -x direction. Find the magnitudes of the net force acting on the electron and the electric force 2.
Fnet = N F2 = NExplanation / Answer
v^2 - u^2 = 2as
a = `4.89*10^13 m/s^&2
Fnet = ma = +4.46*10^-17 N
F2 = Fnet-F1 = -2.29*10^-17 N
Magnitude of F2 = 2.29*10^-17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.