An electron has an initial velocity v0 vector = (9.0 x 10^4 m/s)j vector. It ent
ID: 1768878 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity v0 vector = (9.0 x 10^4 m/s)j vector. It enters a region where E vector = (2.0i vector+7.4j vector) * 10^4 N/C. Determine the vector acceleration of the electron as a function of time. Express your answer using two significant figures. Enter the x and y components of the acceleration separated by a comma. ax, ay = m/s^2 At what angle theta is it moving (relative to its initial direction) at t = 1.4 ns ? Express your answer using two significant figures. Theta = counterclockwise from the initial directionExplanation / Answer
a)ax=qEx/m=1.6*10^-19*2*10^4/(9.1*10^-31)=3.52*10^15m/s^2
ay=eEy/m=1.6*10^-19*7.4*10^4/(9.1*10^-31)=1.3*10^16m/s^2
a=3.5*10^15,1.3*10^16
b)vx=ax*t=3.5*10^15*1.4*10^-9=4.9*10^6m/s
vy=uy+ay*t=9*10^4+1.3*10^16*1.4*10^-9=1.83*10^7m/s
Direction=Tan^-1(vy/vx)=Tan^-1(1.83*10^7/4.9*10^6)=75 degrees with the x axis.=345 degrees counterclockwise from initial direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.