An electron has an initial velocity with an x componentof zero, a y component of
ID: 1676054 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity with an x componentof zero, a y component of 12.0 km/s, a zcomponent 21.3 km/s, and a constant acceleration of 2.92 x1012 m/s2 in the positive xdirection in a region in which uniform electric and magnetic fieldsare present. If the magnetic field has a magnitude of 442 µTand is in the positive x direction, find the(a)x, (b)y, and(c)z components of the electric field.Give your answers in V/m
(a)
Number
Units
(b)
Number
Units
(c)
Number
Units
(a)
Number
Units
N/C or V/mExplanation / Answer
v = (12.0 j + 21.3 k) km/s a = 2.92 x 1012 m/s2 i B = 442 µT i q = -1.6*10-19 C Fnet = qE + qv x B a = Fnet/m = q(E + v x B)/m ax = q(Ex + vyBz -vzBy)/m, so a = qEx/m, Ex = ma/q =-16.6 V/m ay = q(Ey + vzBx -vxBz)/m, so 0 = Ey +vzBx - vxBz Ey = - vzBx = -9.41 V/m az = q(Ez + vxBy -vyBx)/m, so 0 = Ez +vxBy - vyBx Ez = vyBx = 5.30 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.