An electron is accelerated through a pair of parallel plates with a voltage di?e
ID: 3901282 • Letter: A
Question
An electron is accelerated through a pair of parallel plates with a voltage
di?erence of 100V. After leaving the plates it enters a region with a uniform
magnetic ?eld of .1 T that is perpendicular to the direction of the electrons
motion.
2.a What is the speed of the electron after it leaves the plates?
2.b What is the radius of the curve of the electron after it enters the
magnetic ?eld.
2.c How much work does the magnetic ?eld do in making the electron
move in a circle?
What potential across the plates would be needed to double the radius of the circle?
Explanation / Answer
2. a. 1/2 mv^2 = e V
0.5*9.11E-31*v^2 = 1.6E-19*100
v=5.93E6 m/s
b) q v B = mv^2/r
r = mv/(q B) = 9.11E31*5.93E6/(1.6E-19*0.1)=3.38E-4 m
c) W magnetic = 0
d) need to double v to double r
to double v we need to 4 times V
so 400 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.