An electron is a subatomic particle ( m = 9.11 x10 -31 kg) that is subject to el
ID: 1666604 • Letter: A
Question
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x10-31 kg) that is subject to electric forces. Anelectron moving in the +x direction accelerates from aninitial velocity of +5.91 x105 m/s to a final velocity of+1.99 x 106 m/swhile traveling a distance of 0.037 m. Theelectron's acceleration is due to two electric forces parallel tothe x axis: F1 = +8.01x 10-17 N, and F2, which pointsin the -x direction. Find the magnitudes of the net forceacting on the electron and the electric force F2. Fnet = 1 N F2 = 2 N Fnet = 1 N F2 = 2 NExplanation / Answer
we have: accelerationa=(Vf2-Vi2)/(2.distance) second law of Newton: Fnet=m.a=4.45*10-17 (N)=F1+F2 => F2=-3.56*10-17 N (has oppositedirection compared to F1) magnitude of F2=3.56*10-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.