Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron is a subatomic particle ( m = 9.11 x10 -31 kg) that is subject to el

ID: 1667127 • Letter: A

Question

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x10-31 kg) that is subject to electric forces. Anelectron moving in the +x direction accelerates from aninitial velocity of +5.61 x105 m/s to a final velocity of+2.23 x 106 m/swhile traveling a distance of 0.041 m. Theelectron's acceleration is due to two electric forces parallel tothe x axis: F1 = +7.17x 10-17 N, and F2, which pointsin the -x direction. Find the magnitudes of (A) the netforce acting on the electron and (B) the electric forceF2. Fnet = 1 N F2 = 2 N Fnet = 1 N F2 = 2 N

Explanation / Answer

vf = +2.23 x106 m/s, vi = +5.61 x 105 , s = 0.041m, letacceleration be a, we have: vf2 - vi2 =2as =>a = (vf2-vi2)/2s = [(+2.23 x106 )2 - (+5.61 x 105 )2] /(2*0.041m) = 5.68*1013 m/s2 A) the net force Fnet = ma =  9.11 x10-31 kg*5.68*1013 m/s2 = 5.17*10-17 N B) since Fnet = F1 + F2 =>F2 = Fnet - F1 =5.17*10-17 N - +7.17 x10-17 N = -2.00*10-17 N negative sign mean point to -x axis =>F2 = Fnet - F1 =5.17*10-17 N - +7.17 x10-17 N = -2.00*10-17 N negative sign mean point to -x axis
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote