A circular coil of radius 1cm with 10 turns is oriented horizontally, and there
ID: 1489770 • Letter: A
Question
A circular coil of radius 1cm with 10 turns is oriented horizontally, and there is a bar magnet underneath it with the N pole pointed upward toward the coil. There is a nearly uniform magnetic field of .6 T upward through the coil. a.)What is the magnetic flux currently in through the coil? b.) The magnet is brought quickly closer so that the magnetic field through the coil (from the bar magnet) increases from .6 T to 2.4 T in .2s. Assuming that the rate of change of magnetic field is constant during this time period, how much EMF is induced during these .2 seconds? c.) Looking down on the coil (so that the magnetic field points toward you), what is the direction of induced EMF in the coil, clockwise or counterclockwise?
Explanation / Answer
a) magnetic flux=BA=0.6T*pi*0.01^2 =1.88*10^-4 Wb
b) Induced EMF is =E= -N(d(BA)/dt)=-NA(dB/dt)
= -10*pi*(0.01)2 *(1.8/0.2)=0.028 V
c) the direction of induced EMF in the coil is counterclockwise.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.