A circular coil of radius R = 45 mm rotates about an axis that is perpendicular
ID: 1777758 • Letter: A
Question
A circular coil of radius R = 45 mm rotates about an axis that is perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude B = 0.50 T. (Figure 1)
Part A
If the coil completes 60 rotations each second, how many windings must the coil have in order to power an appliance that requires an emf that varies as Eind(t)=Vmaxsin(t), where Vmax = 120 V ?
A circular coil of radius R = 45 mm rotates about an axis that is perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude B = 0.50 T. (Figure 1)
Part A
If the coil completes 60 rotations each second, how many windings must the coil have in order to power an appliance that requires an emf that varies as Eind(t)=Vmaxsin(t), where Vmax = 120 V ?
Explanation / Answer
area of coil
A=piR2=pi*(45*10-3)2=6.36*10-3 m2
Maximum induced in the coil
Vmax=NBAW
angular frequency is
W=60 rev/sec=60*2pi=377 rad/sec
>N=Vmax/BAW =120/0.5*(6.36*10-3)*377
N=100 turns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.