A circular coil of wire 8.40 in diameter has 18.0 turns and carries a current of
ID: 2056138 • Letter: A
Question
A circular coil of wire 8.40 in diameter has 18.0 turns and carries a current of 2.70 . The coil is in a region where the magnetic field is 0.640 .1)What orientation of the coil gives the maximum torque on the coil ?
Please, enter the value of the angle between the field and the normal to the plane of the loop.
2)What is this maximum torque in part (1) ?
3)For what orientation of the coil is the magnitude of the torque 71.0 of the maximum found in part (2)?
Please, enter the value of the angle between the field and the normal to the plane of the loop.
Explanation / Answer
Here the torque is given by the vector cross product
T = M x B
M is a vector with direction along the area vector of the coil
magnitude of M = niA = (18) (2.70) ( x 0.107m2) [Radius= 8.4/2 inches= 10.69cm = 0.107m]
= 0.036
B = 0.640 T
1) cross product = M B sin
sin is max for =90 degrees.
So the torgue is max when the magnetic field is along the plane of coil.
2) max torque = M B sin90 = 0.036 x 0.640
= 0.023 Nm
3) Required torque = 0.71 x 0.023 = 0.0164
So MBsin = 0.0164 ie sin = 0.711
So = 45.3 degrees
Hope you got the concept :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.