A small laser emits light at a power of 5.00 mW. The laser beam is focussed unti
ID: 1491743 • Letter: A
Question
A small laser emits light at a power of 5.00 mW. The laser beam is focussed until its diameter
matches the 1266 nm diameter of a sphere placed in its path. The sphere is perfectly absorbing
and has a density of 5.00 x103 kg/m3.
a. Calculate the average energy per unit time per unit area (S).
b. Find the maximum values of E and B.
c. Calculate the radiation pressure on the sphere and the force exerted on the sphere.
d. Find the acceleration of the sphere.
Explanation / Answer
a)
I = P/pid^2/4 = 5.00*10^-3/pi*2.00*633*10^-9/4 = 3.97*10^9w/m^2
b) the radiation pressure is
Pr = I/C = 3.97*10^9w/m^2/2.998*10^8m/s = 13.2pa
c)
Fr pid^2/4 Pr = P* pr/I = 5.00*10^-3*13.2Pa/3.97*10^9 = 1.67*10^-11N
d)
the accel
a = Fr / m = Fr / roh (pid^3/6) = 6*(1.67*10^-11)/pi*(5.00*10^3)*((2.00)*(633*10^-9)) = 3.14*10^3m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.