A coil of 15 turns and radius 10.0 cm surrounds a long solenoid of radius 2.10 c
ID: 1492808 • Letter: A
Question
A coil of 15 turns and radius 10.0 cm surrounds a long solenoid of radius 2.10 cm and 1.00 103 turns/meter (see figure below). The current in the solenoid changes as I = 4.00 sin 120 t, where I is in amperes and t is in seconds. Find the induced emf (in volts) in the 15-turn coil as a function of time.A coil of 15 turns and radius 10.0 cm surrounds a long solenoid of radius 2.10 cm and 1.00 103 turns/meter (see figure below). The current in the solenoid changes as I = 4.00 sin 120 t, where I is in amperes and t is in seconds. Find the induced emf (in volts) in the 15-turn coil as a function of time.
A coil of 15 turns and radius 10.0 cm surrounds a long solenoid of radius 2.10 cm and 1.00 x 103 turns/meter (see figure below). The current in the solenoid changes as I = 4.00 sin 120 t, where I is in amperes and t is in seconds. Find the induced emf (in volts) in the 15-turn coil as a function of time 15-turn coilExplanation / Answer
magnetic field B = uo*n*I
magnetic flux through phi = N*B*A = N*A*uo*n*I
A = area = pi*R^2 = pi*0.01^2
N = 15
n = 10^3
emf == rate of change in flux
emf = N*A*uo*n*dI/dt
emf = N*A*uo*n*4*cos120t*120
emf = 15*pi*0.1^2*4*pi*10^-7*10^3*4*120*cos120t
emf = 0.284*cos(120t)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.