Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.10 m lo
ID: 1492854 • Letter: T
Question
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.10 m long. One person lifts at one end with a force of 410 N, and the other lifts the opposite end with a force of 580 N.
1. What is the weight of the motor?
2. Where along the board is its center of gravity located? (measured in meters from the end where the 410-N force is applied)
3. Suppose the board is not light but weighs 180 N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?
4. Where is its center of gravity located? (measured in meters from the end where the 410-N force is applied)
Explanation / Answer
F1 = 410 N
F2 = 580 N
F0 = 180 N
part 1 )
w = F1 + F2 = 990 N
part 2 )
x = l*F2/F1+F2 = 1.23 m
part 3 )
w = F1+F2 -Fo
w = 810 N
part d )
x = l*(F2 - Fo/2)/F1+F2-Fo
x = 1.27 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.