A target in a shooting gallery consists of a vertical square wooden board. 0.230
ID: 1494354 • Letter: A
Question
A target in a shooting gallery consists of a vertical square wooden board. 0.230 m on a side and with mass 0.730 kg, that pivots on a horizontal axis along its top edge. The board is struck face-on at its center by a bullet with mass 1.70 g that is traveling at 305 m/s and that remains embedded in the board. What maximum height above the equilibrium position does the center of the board reach before starting to swing down again? What minimum bullet speed would be required for the board to swing all the way over after impact?Explanation / Answer
given that
mass m=0.730 kg
mass M=0.0017 kg
bullet velocity ub =305 m/s
wooden plank velocity =u=0
this problem belongs to ballistic penduium of collision
according to law of conservation of momentum
mUb +Mu = [m+M] Vmin
Part B
according to law of conervation of momentum
Vbullet = [m+M/m](2gh)^1/2
305 =[0.0017+0.73]/0.0017 (2*9.8*H)^1/2
0.709 =[2gH]^1/2
Hmax = (0.709)^2/2*9.8
=0.025 m
Part C
the bullet speed after collision
V=[m/m+M] V bullet
=[0.0017/0.0017+0.73 ] *305 =
=0.7086 m/s
please send comment
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.