Calculate the peak voltage of a generator that rotates its 195 turn, 0.100 m dia
ID: 1496340 • Letter: C
Question
Calculate the peak voltage of a generator that rotates its 195 turn, 0.100 m diameter coil at 3600 rpm in a 0.840 T field.
=____ V
At what velocity will the peak voltage of a generator be 480 V, if its 525 turn, 8.00 cm diameter coil rotates in a 0.250 T field?
=____ rpm
A 70 turn, 10.0 cm diameter coil rotates at an angular velocity of 8.00 rad/s in a 1.35 T field, starting with the plane of the coil parallel to the field. Assume that the positive max emf is reached first.
(a) What is the peak emf?
=____ V
(b) At what time is the peak emf first reached?
=____ s
(c) At what time is the emf first at its most negative?
=____ s
(d) What is the period of the AC voltage output?
=____ s
Explanation / Answer
E = BANsin = BANsin(t)
peak when sin(t) = 1
peak emf = BAN = 0.84 * pi *( 0.1/2)^2 * 195*3600*2pi /60 rad /s
= 485 V answer
now we want
480 = BAN = 0.25 * pi *( 0.08/2)^2 * 525*w = 480
w= 727.565 rad/s = 727.565 =6947.73 RPM
last Q
a) peak emf = BAN = 1.35*pi( 0.1/2)^2*70*8 = 5.93 V
b) T = 2pi /w = 2pi / 8 = 0.785398163 sec
first time peak = T /4 = 0.785398163 /4 =0.196349541 sec
c) T/2 =0.392699081
d ) period =T = 0.785398163
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.