An object with a mass of m = 4.6 kg is attached to the free end of a light strin
ID: 1496473 • Letter: A
Question
An object with a mass of m = 4.6 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.230 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.10 m above the floor. Determine the tension in the string. Determine the magnitude of the acceleration of the object. Determine the speed with which the object hits the floor. Verify your answer to part (c) by using the isolated system (energy) model. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)Explanation / Answer
object mass, m=4.6kg
radius of solid disk, R=0.23 m
mass of the solid disk, M=3kg
height, h=5.1 m
a)
m*a=m*g-T
m*a=m*g-T --(1)
here,
torque =I*alpa
T*R=I*alpa
T*R=M*R^2/2*(a/R)
T=M*a/2*
from (1)
m*a=m*g-M*a/2
a(m+M/2)=m*g
a=m*g/(m+M/2)
a=4.6*9.8/(4.6+3/2)
a=7.39 m/sec^2
and
T=3*7.39/2
T=11.085 N ---->
b)
acceleration, a=7.39 m/sec^2
c)
v^2-u^2=2*a*h
v^2-0=2*7.39*5.1
v=8.68 m/sec
speed, v=8.68 m/sec
d)
1/2*m*v^2=m*a*h
1/2*4.6*v^2=4.6*7.39*5.1
===> v=8.68 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.