Two cars collide and stick together. Why is energy not conserved in this collisi
ID: 1496523 • Letter: T
Question
Two cars collide and stick together. Why is energy not conserved in this collision? Where does the energy go? The cars stick together so energy is lost and heat is produced. b. A bullet(m2= 12.0 g) travelling to the left collides with a block(m1= 1.00 kg) travelling to the right. The bullet embeds itself in the block. If v1 = 4.00m /s and v2 = 320m /s: i. What is the final velocity of the block-bullet system? [ 0.158m /sxˆ ] ii. Is energy conserved in this collision? Support your answer. [no] iii. If the collision occurs in 0.005 s, what force is exerted on the big block ? [
Explanation / Answer
here ,
when two cars collide and stick together due to this collision , cars deform and sound and heat energy is produced.
this energy will be lost as heat and sound energy
b)
m2 = 12 gm
m1 = 1 Kg
v1 = 4 m/s
v2 = 320 m/s
i) let the final velocity is vf
Using conservation of momentum
m1 * v2 - m2 * v2 = (m1 + m2) * vf
(0.012 + 1) * vf = -0.012 * 320 + 1 * 4
solving for vf
vf = 0.158 m/s
the final velocity of the block-bullet system is 0.158 m/s
ii)
No , as the bullet and block sticks together after the collision
the energy is NOT conserved in this collision
iii)
force extered on the big block = m1 * (v1 - vf)/time
force extered on the big block = 1 * (4 - 0.158)/.005
force extered on the big block = 768.4 m/s
the force extered on the big block is 768.4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.