A transverse sinusoidal wave is moving along a string in the positive direction
ID: 1498001 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave is moving along a string in the positive direction of an x axis with a speed of 87 m/s. At t = 0, the string particle at x = 0 has a transverse displacement of 4.3 cm from its equilibrium position and is not moving. The maximum transverse speed of the string particle at x = 0 is 16 m/s. (a) What is the frequency of the wave? (b) What is the wavelength of the wave? If the wave equation is of the form y(x, t) = ym sin(kx ± t + ), what are (c) ym, (d) k, (e) , (f) , and (g) the correct choice of sign in front of ?
Explanation / Answer
Here, y(x, t) = ym*sin(kx ± t + )
=> dy/dt = ± * ym*cos(kx ± t + )
Since the wave is moving along the positive x direction
=> 0.043 = ym*sin( )
Also, = pi/2
=> ym = 0.043 m
Also, * ym = 16
=> = 372.09 rad/sec
a) the frequency of the wave = (372.09/(2*3.14)) = 59.25 Hz
b) wavelength of the wave = 87/59.25 = 1.468 m
c) ym = 0.043 m
d) k = /c = 372.09/87 = 4.276 m-1
e) = 372.09 rad/sec
f) = pi/2
g) the correct choice of sign in front of = minus (-) sign .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.