A 280.1-lb chest is to be moved into a truck. The truck bed is 4.9 ft higher tha
ID: 1498613 • Letter: A
Question
A 280.1-lb chest is to be moved into a truck. The truck bed is 4.9 ft higher than the ground. What is the work done by the movers on the chest if they use their 12.0-ft-long ramp. They push the chest on a wheeled dolly, which in a simplified model is equivalent to sliding it up a frctionless ramp. A 280.1-lb chest is to be moved into a truck. The truck bed is 4.9 ft higher than the ground. What is the work done by the movers on the chest if they use their 12.0-ft-long ramp. They push the chest on a wheeled dolly, which in a simplified model is equivalent to sliding it up a frctionless ramp.Explanation / Answer
givendata
m = 280.1 lb = 280.1*0.45=126 kg
height = 4.9 ft = 4.9*0.3=1.47 m
length = 12 ft = 12*0.3 =3.6m
What is the work done by the movers on the chest=?
The work done is the increase in gravitational potential energy plus the work against friction. The following assumes that the movers push parallel to the ramp
but it is a frictionless ramp
so work done by the frictional force = 0
Increase in potential energy = mgh = 126*9.8*1.47 = 1815 J
work done = 1815 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.