A 2800 kg truck traveling north at42 km/h turns east and accelerates to59 km/h.
ID: 1668626 • Letter: A
Question
A 2800 kg truck traveling north at42 km/h turns east and accelerates to59 km/h. (a) What is the change in the truck's kineticenergy?(b) What is the magnitude of the change in the linear momentum ofthe truck?
(c) What is the direction of the change in the linear momentum ofthe truck?
(measured clockwise from east) (a) What is the change in the truck's kineticenergy?
(b) What is the magnitude of the change in the linear momentum ofthe truck?
(c) What is the direction of the change in the linear momentum ofthe truck?
(measured clockwise from east)
Explanation / Answer
Mass m = 2800 kg
Initial velocity u = 42 km/ h = 42 * ( 5/ 18 ) m / s=11.666 m / s
u= 11.6666 j m / s
Final velocity v = 59 km / h = 59 * ( 5/ 18 ) m / s=16.3888 m / s
v = 16.3888 i m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.