An object that is 1.0 cm tall is placed on the principal axis of a convex mirror
ID: 1500270 • Letter: A
Question
An object that is 1.0 cm tall is placed on the principal axis of a convex mirror whose focal length is 15.0 cm. The base of the object is 25.0 cm from the vertex of the mirror. Make a ray diagram with two or the three rays that locate the image. Using the mirror equation (Eq. 10.8) and the magnification equation (Eq. 10.9), and the proper sign convention, calculate the image distance and the magnification. Is the image real or virtual? Is the image inverted or upright compared to the object? Is the image taller or shorter than the object?Explanation / Answer
height of object H=1 cm
focal length f=15 cm
object distance u=25 cm
image distance V=?
this problem belongs to ray optics of optical instrument
now we find image distance
1//V=1/u+1/f
=1/25 + 1/15
V= 25*15/25+15
=9.375 cm
the image distance V=9.4 cm
now we find magnification m= - v/u
= -9.4/25
=- 0.376
so we
the magnifaction value is negative so image is real
the image is inverted compared to object
the magnetifaction m=-Ho/Hi
- 0.376 = - 1/Hi
image height = 1/0.376
=2.7 cm
so the image is taller than the object
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.