A circular loop of wire with a radius of 14.0 cm and oriented in the horizontal
ID: 1500632 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with a radius of 14.0 cm and oriented in the horizontal xy-plane is located in a region of uniform magnetic field. A field of 1.3 T is directed along the positivez-direction, which is upward.
Part A
If the loop is removed from the field region in a time interval of 3.0 ms , find the average emf that will be induced in the wire loop during the extraction process.
Express your answer using two significant figures.
Part B
If the coil is viewed looking down on it from above, is the induced current in the loop clockwise or counterclockwise?
Explanation / Answer
r = 14 cm , B =1.3 T, t = 3ms
From faradays law indcued emf = -d(phi)/dt = AB/t
V = (3.14*0.14*0.14*1.3)/(0.003)
V = 27 V
(b) From fleming right hand rule induce current in loop is counterclockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.