Two small stereo speakers A and B that are 1.40 m apart are sending out sound of
ID: 1500926 • Letter: T
Question
Two small stereo speakers A and B that are 1.40 m apart are sending out sound of wavelength 34.7 cm in all directions and all in phase. A person at point P starts out equidistant from both speakers and walks (see the figure (Figure 1) ) so that he is always 1.50 m from speaker B. Limit your solutions to the cases where x1.50m. https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1264447/4/1028633.jpg For what values of x will the sound this person hears be maximally reinforced? Enter you answers in decreasing order separating them with commas. For what values of x will the sound this person hears be cancelled? Enter you answers in decreasing order separating them with commas.
Explanation / Answer
=0.347m
assume Constructive interference
|L1-L2|=n , (n=0,1,2,3..)
Distance from point A (xm)
P1: n=0 , d=1.5-0*0.347= 1.5m
P2: n=1 , d=1.5-1*0.347= 1.153m
P3: n=2 , d=1.5-2*0.347= 0.806m
P4: n=3 , d=1.5-3*0.347= 0.459m
P5: n=4 , d=1.5-4*0.347= 0.112m
assume Destructive interference
|l1-l2|=(n+1/2) , (n=0,1,2,3..)
Distance from point A (xm)
P1: n=0 , d=1.5-0.5*0.347= 1.3265m
P2: n=1 , d=1.5-1.5*0.347= 0.9795m
P3: n=2 , d=1.5-2.5*0.347= 0.6325m
P4: n=3 , d=1.5-3.5*0.347= 0.2855m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.