A thin, uniform, rectangular sign hangs vertically above the door of a shop. The
ID: 1501942 • Letter: A
Question
A thin, uniform, rectangular sign hangs vertically above the door of a shop. The sign is hinged to a stationary horizontal rod along its top edge. The mass of the sign is 2.40 kg and its vertical dimension is 45.0 cm. The sign is swinging without friction, becoming a tempting target for children armed with snowballs. The maximum angular displacement of the sign is 25.0 degree on both sides of the vertical. At a moment when the sign is vertical and moving to the left, a snowball of mass 500 g, traveling horizontally with a velocity of 160 cm/s to the right, strikes perpendicularly the lower edge of the sign and sticks there. Calculate the angular speed of the sign immediately before the impact. Calculate its angular speed immediately after the impact. The spattered sign will swing up through what maximum angle?Explanation / Answer
b)
From Conservation of angular momentum
mvL+1/3 ML^2 Omega = (mL^2+1/2ML^2)* Omega new
Omega New =( mvL+1/3 ML^2 Omega)/ (ml^2+1/2ML^2)
Omega New = 0.5*1.6*0.45 + 0.33*2.4*0.45^2*2.5)/ (0.5*0.45^2+0.5*2.4*0.45^2)
Omega New = 0.76095 / 0.34425
Omega New = 2.21 rad/s
c)
From Law of conservation of energy,
and upon solving
cos theta = 1- (0.5*Omega new^2(mL^2+1/3ML^2) / (gL(M/2+m))
theta = 23.9 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.