A simple random sample of size is draw. The sample mean, X is found to be 17.8,
ID: 1502316 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
53 + (20log(3) + (10log4pi)) = 73.53 dB
53/4 = 13.25 dB
13.25 - 73.53+ 10log(4pi) = - 49.29
- 20log(x) = - 49.29
-49.29/-20 = log(x)
10^x = 291.40 m from source.
check:
73.53 - (20log(291.40) + 10log(4pi)) = 35.23 dB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.