A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above
ID: 1502400 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 27 , R4 = R5 = 116 and R2 = 134 . The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.72 V.
1)What is I1, the current that flows through the resistor R1?
mA
2)What is r, the internal resistance of the battery?
3)What is I3, the current through resistor R3?
mA
4)What is P2, the power dissipated in resistor R2?
W
5)What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2?V
6)
Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change? [ PICK THE CORRECT ANSWER ]
1) Vbattery decreases
2)Vbattery increases
3)Vbattery remains the same
Explanation / Answer
given that
R1 = R3 = 27 ohm , R4 = R5= 116 ohm
R2 = 134 ohm
Vb = 11.72 V
E = 12 V
from the figure
R3 ,R4 , R5 are in series
so Rs = 27+116+116 = 259 ohm
R2 || Rs
so Rp = 134*259 / (134+259) = 88.31 ohm
R1 and Rp are in series
so Rt = 27+88.31 = 115.31 ohm
current i = V/Rt
i = 11.72/115.31 = 0.10 A
(a)
i1 = i = 0.10 A
(b)
r = (E-V) / i
r = (12-11.72) / 0.10
r = 2.8 ohm
(c)
i3 = V - (i*R1) / Rs
i3 = 11.72 - (0.10*27) / 259
i3 = 0.034 A
(e)
V2 = V - R1* i = 11.72 - ( 27*0.10)
V2 = 9.02 V
(d)
P2 = power dissipated in resistor R2 = V2^2 / R2
P2 = (9.02)^2 / 134 = 0.60 W
(f)
If R2 is shorted out , then just R1 remains with r in series
Vb' = E*R1 / (R1+r)
Vb' = 12*27 / (27+2.8) = 10.87 V
so we can see that battery voltage is decreased
answer(1) is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.