A 85-kg halfback on a footbal team runs head-on into a 120-kg opponent at an ins
ID: 1504305 • Letter: A
Question
A 85-kg halfback on a footbal team runs head-on into a 120-kg opponent at an instant when neither has his feet on the ground. The halfback is initially going west at 10 m/s , and his opponent is initially going east at 4.37 m/s. The collision is totally inelastic. Suppose that the positive x axis is directed to the west.
A)
If the collision takes 0.247 s , what are the xcomponents of the accelerations of each player?
Part B
How much kinetic energy is converted to incoherent energy during the collision?
Explanation / Answer
let
m1 = 85 kg, v1x = 10 m/s
m2 = 120 kg, v2x = -4.37 m/s
let Vfx is the final velocity.
Apply conservation of momentum
m1*v1x + m2*v2x = (m1+m2)*Vfx
Vfx = (m1*v1x + m2*v2x)/(m1+m2)
= (85*10 + 120*(-4.37))/(85+120)
= 1.59 m/s
acceleration of halfback = (vfx - v1x)/t
= (1.59 - 10)/0.247
= -34 m/s^2 <<<<<<<<<-------------Answer
acceleration of his apponent = (vfx - v2x)/t
= (1.59 - (-4.37))/0.247
= 24.1 m/s^2 <<<<<<<<<-------------Answer
B)delta_KE = 0.5*m1*v1x^2 + 0.5*m2*v2x^2 - 0.5*(m1+m2)*Vfx^2
= 0.5*85*10^2 + 0.5*120*4.37^2 - 0.5*(85+120)*1.59^2
= 5137 J <<<<<<<<<-------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.