A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the ra
ID: 1505220 • Letter: A
Question
A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the rate of 0.863 rad/s. You, with a mass of 72.1 kg, walk clockwise around the platform along its edge at the speed of 1.17 m/s with respect to the platform. Your 20.5-kg poodle also walks clockwise around the platform, but along a circle at half the platform's radius and at half your linear speed with respect to the platform. Your 18.1-kg mutt, on the other hand, sits still on the platform at a position that is 3/4 of the platform's radius from the center. Model the platform as a uniform disk with mass 91.9 kg and radius 1.95 m. Calculate the total angular momentum of the system.
Explanation / Answer
you
relative w = v/r = 1.17/1.95 = 0.6 rad/s
actual = 0.863 - 0.6 = 0.263 rad
I = mr^2 = 72.1 * 1.95^2 =274.16 kg-m^2
L = Iw = 72.1
for poodle
w = (v/2)/(r/2)
actual = 0.263 rad
I = m(r/2)^2
L = 5.125
for mutt
w = 0.863
I = m*(3r/4)^2
L = Iw
L = 33.4
for disk
I = mr^2/2
w = 0.863
L = Iw
L = 150.79
total
L = 261.412567 kg-m^2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.