A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 1507945 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 56.3 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.262 m.
(a) What is the spring constant?
N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.262 m on a rough surface so that it loses 16.5 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
m
Explanation / Answer
Here,
total mechnical energy , E = 56.3 J
maximum displacement , A = 0.262 m
a) let the spring constant is k
E = 0.5 * k * A^2
56.3 = 0.5 * k * 0.262^2
k = 1640 N/m
b) at the equilibrium position
kinetic energy of the system = total energy of system
kinetic energy of the system = 1640 N/m
c)
let the mass is m
0.5 *m ( v^2) = kinetic energy
0.5 * m * 3.45^2 = 56.3
m = 9.46 Kg
the mass of block is 9.46 Kg
d)
at x = 0.160 m
let the speed of block is v
Using conservation of energy
0.5 * 9.46 * v^2 + 0.5 * 1640 * 0.160^2 = 56.3
solving for v
v = 2.73 m/s
the speed of the block is 2.73 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.