Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 1.70 m lo
ID: 1505648 • Letter: T
Question
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 1.70 m long. One person lifts at one end with a force of 350 N , and the other lifts the opposite end with a force of 650 N .
Part A:What is the weight of the motor?
Part B:Where along the board is its center of gravity located?
Part C:Suppose the board is not light but weighs 220 N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?
Part D:Where is its center of gravity located?
Thank you in advnace!
Explanation / Answer
A) weight of motor = 350 + 650 = 1000 N
B) 350y = 650(1.7-y) => y = 1.105 m (from the man applying less force)
C) W = 1000 - 220 = 780 N
D) 220 x 0.85 + 780 x y' = 1000 x 1.105 => y' = 1.177 m (from the man applying less force)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.