A uniform electric field of magnitude E=8 N/C points, as illustrated in the figu
ID: 1506050 • Letter: A
Question
A uniform electric field of magnitude E=8 N/C points, as illustrated in the figure above, along the negative x axis. The x and y-coordinates of points A, B, and C are shown in the figure. Determine the differences in potential between
(a) points A and B, points C and B, and points C and A.
(b) What is the change in the potential electric energy of the system if a positive charge of 1nC is moved from C to B? How about from B to A?
(c) What is the change in the potential energy if a negative charge of -1nC is moved from C to B?
(d) How much work must be done to move the negative charge from C to B at constant speed?
Explanation / Answer
partA:
Electric potential V is same at A and B
poteniteial between B an C = (4.2 * (+4-3) _ 4*(4-4) = 29.5 v
Potential between A and C = poteniteial between B an C = 29.5 V
---------------------------
PE = U = Kq1q2/r
U = Vq = here it is 2 V q = 59 J
---------------------
No change in potential betwen B to A
------------------------
if -ve charge is moved, PE = 59 J
---------------
from B to C ,, Woek = PE = 59 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.