A beam of electrons, each with the same kinetic energy, illuminates a pair of sl
ID: 1506878 • Letter: A
Question
A beam of electrons, each with the same kinetic energy, illuminates a pair of slits separated by a distance of 58 nm. The beam forms bright and dark fringes on a screen located a distance 2.6 m beyond the two slits. The arrangement is otherwise identical to that used in the optical two-slit interference experiment. The bright fringes are found to be separated by a distance of 0.6 mm. What is the kinetic energy of the electrons in the beam? Planck's constant is 6.63 times 10^34 J middot s. Answer in units of keV.Explanation / Answer
sepration between slits , d = 58 nm
d = 5.8 * 10^-8 m
screen distance , D = 2.6 m
y = 0.6 * 10^-3 m
let the wave length be lamda
y = lamda * D/d
0.6 * 10^-3 = lamda * 2.6 /( 5.8 * 10^-8)
lamda = 1.34 * 10^-11 m
the kinetic energy of the electrons , KE = h * c/lamda
KE = 6.626 * 10^-34 * 3 * 10^8 /( 1.34 * 10^-11)
KE = 1.485 * 10^-15 J
KE = 1.485/1.6 * 10^4 eV
KE = 9.28 * 10^3 eV
KE = 9.28 KeV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.