A beaker of water sits in the sun until it reaches an equilibrium temperature of
ID: 1469442 • Letter: A
Question
A beaker of water sits in the sun until it reaches an equilibrium temperature of 30°C. The beaker is made of 100 g of aluminum and contains 180 g of water. In an attempt to cool this system, 100 g of ice at 0°C is added to the water. (a) Determine the final temperature of the system. If Tf = 0°C, determine how much ice remains. (b) Repeat your calculations for 50 g of ice.
Part B: if the aluminum cup has twice the mass but the same valume, how many grams of ice could be melted?
a. 76 g
100 g
84 g
none of the other answers is correct
a. 76 g
b.100 g
c.84 g
d.none of the other answers is correct
Explanation / Answer
here ,
temperature , T1 = 30 degree C
T1 = 303 K
mass of aluminium , mal = 100 gm
mass of water, mw = 180 gm
mass of ice , mi = 100 gm
a) let the mass of ice remaining is m
900 * 0.100 * (30 - 0) + 4186 * 0.180 * (30 - 0) = (100 - m ) * 334
solving for m
m = 24.2 gm
the mass of ice left is 24.2 gm
part B)
for the double mass of the aluminium ,
let the mass of ice melted is m
2 * 900 * 0.100 * (30 - 0) + 4186 * 0.180 * (30 - 0) = m * 334
solving for m
m = 83.8 gm
the mass of ice melted is 83.8 gm = d) 84 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.