A battleship that is 8.00 10 7 kg and is originally at rest fires a 1500–kg arti
ID: 1551382 • Letter: A
Question
A battleship that is 8.00 107 kg and is originally at rest fires a 1500–kg artillery shell horizontally with a velocity of 625 m/s.
(a)
If the shell is fired straight aft (toward the rear of the ship), there will be negligible friction opposing the ship's recoil. Calculate its recoil velocity in meters per second.
m/s_______
(b)
Calculate the increase in internal kinetic energy in joules (that is, for the ship and the shell). This energy is less than the energy released by the gun powder — significant heat transfer occurs.
J________
Explanation / Answer
Answer a
V = -mu / M = - (1500)(625) / 8.00 10^7
= (- 0.01171) m/s
Answer B
K = 0.5Mv2 + 0.5 mu2
= 0.5*8.00 10^7 * -0.011712 + 0.5 * 1500 * 6252
= 2.93 * 108 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.