A battleship that is 5.00 x 10^7 kg is originally at rest fires 1500 kg artiller
ID: 1791432 • Letter: A
Question
A battleship that is 5.00 x 10^7 kg is originally at rest fires 1500 kg artillery shell horizontally with a velocity of 575 m/s. If he shell is fired straight aft, there will be negligible friction opposing the ship’s recoil. What is the recoil velocity ? A battleship that is 5.00 x 10^7 kg is originally at rest fires 1500 kg artillery shell horizontally with a velocity of 575 m/s. If he shell is fired straight aft, there will be negligible friction opposing the ship’s recoil. What is the recoil velocity ?Explanation / Answer
Conserving momentum,
m1*v1 + m2*v2 = 0 <--------- final total momentum = initital total momentum
So, 5*10^7*v1 + 1500*575 = 0
So, v1 = 1500*575/(5*10^7)
So, v1 = 0.0173 m/s <------- answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.