A beaker with 140 mL of an acetic acid buffer with a pH of 5.00 is sitting on a
ID: 950000 • Letter: A
Question
A beaker with 140 mL of an acetic acid buffer with a pH of 5.00 is sitting on a benchtop. The total molarity of acid and conjugate base in this buffer is 0.100 M. A student adds 5.40 mL of a 0.480 M HCl solution to the beaker. How much will the pH change? The pKa of acetic acid is 4.760.
The average human body contains 5.20 L of blood with a Fe2+ concentration of 2.00×105M . If a person ingests 8.00 mL of 17.0 mM NaCN, what percentage of iron(II) in the blood would be sequestered by the cyanide ion?
Explanation / Answer
No of mol of buffer = 0.14*0.1 = 0.014 mol
pH = pka + log(salt/acid)
5 = 4.76+log(x/(0.014-x))
x = 0.0088 mol
No of mol of salt = 0.0088 mol
No of mol of aceticacid = 0.014-0.0088 = 0.0052 mol
after adding HCl .
No of mol of HCl added = 5.4/1000*0.48
= 0.0026 mol
pH = 4.76+log((0.0088-0.0026)/(0.0052+0.0026))
= 4.66
change in pH = 5-4.66 = 0.34
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.