A tuning fork with a frequency of f = 524 Hz is placed near the top of the tube
ID: 1508002 • Letter: A
Question
A tuning fork with a frequency of f = 524 Hz is placed near the top of the tube shown below. The water level is lowered so that the length L slowly increases from an initial value of 20.0 cm. Determine the next two values of L that correspond to resonant modes. (Assume that the speed of sound in air is 343 m/s.) shorter length What is the relationship between the length of the tube and the sound wavelength for a tube that is open at one end and closed at the other, m longer length Note that the wavelength of the sound wave remains constant as the water level is varied, mExplanation / Answer
for resonance f = 524 Hz
v/(4*L1) = 524
343/(4*L1) = 524
L1 = 0.163 m = 16.3 m
next resonance is
3*v/(4*L) = 524
3*343/(4*L) = 524
L = 0.4909 m = 49.09 cm
next resonance is
5*v/(4*L) = 524
5*343/(4*L) = 524
L = 0.818 m = 81.8 cm
so beyond 20 cm
shorter length is 49.1 cm
longer length is 81.8 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.