An object is placed 18.0cm in front of a bi-convex thin lens with a focal length
ID: 1508020 • Letter: A
Question
An object is placed 18.0cm in front of a bi-convex thin lens with a focal length of 6.00cm.A.) Determine the image location and the image characteristics
B.) if the object is 10.0cm high, how large is the image? An object is placed 18.0cm in front of a bi-convex thin lens with a focal length of 6.00cm.
A.) Determine the image location and the image characteristics
B.) if the object is 10.0cm high, how large is the image?
A.) Determine the image location and the image characteristics
B.) if the object is 10.0cm high, how large is the image?
Explanation / Answer
Object distance u = -18 cm
Focal length f = 6 cm
From the relation (1/v) -(1/u) =(1/f)
(1/v) -(1/-18) =(1/6)
(1/v) = (1/6)-(1/18)
= (3-1)/18
= 2/18
=1/9
From this image distance v = 9 cm
The image is real inverted and small in size
(B). Object height O = 10 cm
Image height I = ?
We know I/O = -v/u
I = O(- v/u )
= 10 (-9/18)
= -5 cm
Answer is 5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.