Calculate the size of the quantum involved in the excitation of (a) an electroni
ID: 1508444 • Letter: C
Question
Calculate the size of the quantum involved in the excitation of (a) an electronic oscillation of period 2.50 fs, (b) an N-H molecular vibration of period 2.21 fs, (c) a balance wheel (m= 2 Kg) of period 1.0 ms. Also calculate the force constants for each of these vibrations. Express the results in joules and kilojoules per mole. (1 fs = 10-15 s)
Calculate the size of the quantum involved in the excitation of (a) an electronic oscillation of period 2.50 fs, (b) an N-H molecular vibration of period 2.21 fs, (c) a balance wheel (m= 2 Kg) of period 1.0 ms. Also calculate the force constants for each of these vibrations. Express the results in joules and kilojoules per mole. (1 fs = 10-15 s)Explanation / Answer
(a) E = h*f
where E is the energy of the quantum, h is plancks constant (6.63x10^-34) and f is the frequency.
frequency=1/T=4*10^14
For the first we have E = 6.63 x 10^-34 *4*10^14 = 2.652*10^(-19) J
(b) f = 1/T = 1/2.21*10^-15 = 4.53 x 10^14 Hz
So E = 3 x 10^-19 J
(c) period =T=1ms
frequency=1000 Hz
energy=6.63*10^(-31) J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.