Calculate the solubilities of the following compounds in a 0.0344 M solution of
ID: 497015 • Letter: C
Question
Calculate the solubilities of the following compounds in a 0.0344 M solution of Mg(ClO4)2 using (1) activities and (2) molar concentrations:
A. AgSCN
(1) using activities:
Solubility =
(2) using molar concentrations:
Solubility =
B. PbI2
(1) using activities:
Solubility =
(2) using molar concentrations:
Solubility =
C. BaSO4
(1) using activities:
Solubility =
(2) using molar concentrations:
Solubility =
D. Cd2Fe(CN)6
(1) using activities:
Solubility =
(2) using molar concentrations:
Solubility =
Explanation / Answer
B) molar concentrations.
Ksp = [Pb2+][I- ] 2 = 3.0•10-16
[Pb2+] = s, [I- ] = 2s
Ksp = s.(2s)2 = 3.0•10-16
s = solubility = (3.0•10-16/4)1/3 = 4.22•10-6
2) µ = ½ ciZi2 = ½ [0.0333(2)2 + 0.0666(1)2 ] = 0.100
Pb2+ = 0.36, I- = 0.75
Ksp = [Pb2+][I- ] 2 Pb2+( I-) 2
K’sp = Ksp/ Pb2+( I-) 2 = 3.0•10-16/(0.36•0.752 ) = 1.48•10-15
[Pb2+]= s, [I- ] = 2s
Ksp = s(2s)2 = 1.48•10-15
solubility = (1.48•10-15/4)1/3 = 7.18•10-6
SIMILARLY SOLVE FOR OTHER COMPOUNDS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.