At t = 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string wi
ID: 1508498 • Letter: A
Question
At t = 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with a speed v = 24.9 cm/s are as shown in the diagram below. Each unit on the horizontal axis is 3.0 cm and each unit on the vertical axis is 3.0 cm. (The peak of pulse 2 is exactly on a half unit of the horizontal axis.)
(a) At what location will the resultant of the two pulses have maximum amplitude?
(b) At what time will the resultant of the two pulses have maximum amplitude?
(c) What is the value of this maximum amplitude?
pulse 2 pulse 1Explanation / Answer
a)
The distance between the maxima of the two waves is:
d = 9.5 unit = 9.5 * (0.03) = 0.285 m
The maximum of the waves will arrive together at the middle of d:
x = 0.06 + d/2 = 0.06 + 0.285/2 = 0.2025 m = 0.20 m = 20 cm
--------------------------------------------
b)
t = d/(2 v) = (0.285)/(2*(0.249)) = 0.57 s
----------------------------------------------
c)
Amax = A1max + A2 max = 0.06 + 0.09 = 0.15 m = 15 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.