An electron moving with a speed of 5 * 10^8 cm/s is shot parallel to an electric
ID: 1509694 • Letter: A
Question
An electron moving with a speed of 5 * 10^8 cm/s is shot parallel to an electric field of strength 1000 N/C arranged so as to retard its motion. Did I do it correctly?
3. An electron moving with a speed of 5x10 cm/s is shot parallel to an electric field of strength 1000 N/C arranged so as to retard its motion. (5 %) a. How n travel in the field before coming momentarily to rest? b. How much time will elapse before the electron comes momentarily to rest? M 000 1. 44055 E-31 t0006- S0 seconds NE-3Explanation / Answer
a)
The acceleration is given by
F=qE
ma =qE
a =qE/m =(1.6 x 10-19 Cx 1000N/C)/(9.1 x 10-31kg) =0.1758*1015m/s2=1.758*1014m/s2
The distance travelled is given by
v2-u2=2as
v2 =2as
s =v2/2a
=(5*106m/s)2/2*1.758*1014m/s2
=25*1012/3.516*1014
=7.110*10-2m
=0.0711m (Your first part is correct)
b)
The time elapse before the electron come to mometarly rest is given by
v =u+at
v =0
u =5 * 10^8 cm/s =5*106m/s
a =-1.758*1014m/s2 (here we have to consider -a)
t =(v-u)/a =5*106m/s/-1.758*1014m/s2=2.844*10-8s (second part is also correct)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.