An electron moving to the right with a speed v enters a region of applied electr
ID: 1414452 • Letter: A
Question
An electron moving to the right with a speed v enters a region of applied electric and magnetic fields. The electric field with a magnitude of 5.7 x 10^3 N/C is pointing downward. The magnitude of the magnetic field is 4.3 x10^-4 T. The electron’s velocity is unchanged as it travels through the fields.
What is the direction of the applied magnetic field?
A) up
B) down
C) into the page
D) out of the page
E) None of the above.
What is the speed of the electron, v?
A) 7.5 x 10^-8 m/s
B) 2.5 m/s
C) 6.6 x 10^6 m/s
D) 1.3 x 10^7 m/s
E) Not enough information if given.
Explanation / Answer
the electric field E=5.7*10^3 N/c
the magnetic field B=4.3*10^-4T
this concept belongs to electro agnetic induction
according to the concept of the motional emf
(a) ans
the direction of the magnetic field is into the page basing on motional emf
so the option C is correct
(b) ans
the velocity v=E/B=5.7*10^3/4.3*10^-4=1.3*10^7 m/s
so the correct option is D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.