An electron moves at 2.90×10 6 m/s through a region in which there is a magnetic
ID: 2035029 • Letter: A
Question
An electron moves at 2.90×106 m/s through a region in which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.00×10?2 T .
Part A
What is the largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
Part B
What is the smallest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
Part C
If the actual acceleration of the electron is 1/4 of the largest magnitude in part (a), what is the angle between the electron velocity and the magnetic field?
Explanation / Answer
a)
Here magnetic force is balanced by force due to acceleration
qvBsin(o) =ma
=>a=qvBsin(o)/m
Here acceleration is maximum when o=90o
amax=(1.6*10-19)(2.9*106)(0.07)*sin90/(9.11*10-31)
amax=3.565*1016 m/s2
b)
acceleration is minimum when o=0o
=>amin=qvBsin(0)/m =0 m/s2
c)
given a=3.565*1016/4=8.913*1015 m/s2
=>8.913*1015=(1.6*10-19)(2.9*106)(0.07)sin(o)/(9.11*10-31)
o=14.48o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.