An electron is released from rest at a distance of 0.580 m from a large insulati
ID: 1531569 • Letter: A
Question
An electron is released from rest at a distance of 0.580 m from a large insulating sheet of charge that has uniform surface charge density 4.70×1012 C/m2 .
A) How much work is done on the electron by the electric field of the sheet as the electron moves from its initial position to a point 7.00×102 m from the sheet? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
B) What is the speed of the electron when it is 7.00×102 m from the sheet? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)we know that,
E = sigma/2 epsilon0
E = 4.7 x 10^-12/(2 x 8.85 x 10^-12) = 0.266 N/C
force experienced due to electric field will be:
F = qE
F = qE = 1.6 x 10^-19 x 0.266 = 4.256 x 10^-20 N
from the defination of work done:
W = Fd
W = 4.256 x 10^-20 N x 7 x 10^-2 = 2.979 x 10^-21 J
Hence, W = 2.979 x 10^-21 J
B)from conservation of energy:
W = 1/2 m v^2
v = sqrt (2W/m) = sqrt (2 x 2.979 x 10^-21 / 9.1 x 10^-31) = 8.092 x 10^4 m/s
Hence, v = 8.092 x 10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.