An electron is released from rest at a distance of 0.520 m from a large insulati
ID: 1883996 • Letter: A
Question
An electron is released from rest at a distance of 0.520 m from a large insulating sheet of charge that has uniform surface charge density 4.30×1012 C/m2 .
Part A
How much work is done on the electron by the electric field of the sheet as the electron moves from its initial position to a point 7.00×102 m from the sheet?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
nothingnothing
SubmitRequest Answer
Part B
What is the speed of the electron when it is 7.00×102 m from the sheet?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
nothingnothing
SubmitRequest Answer
W =nothingnothing
Explanation / Answer
= surface charge density = 4.30×1012 C/m2 .
E = electric field = / (2 o) = 4.30×1012 / (2 x 8.85 ×1012 ) = 0.243 N/C
q = charge on electron = 1.6 x 10-19 C
Force on the electric = F = qE = 1.6 x 10-19 x 0.243 = 0.388 x 10-19 N
d = distance travelled = 0.520 - 0.07 m = 0.45 m
a)
Work done = F d = 0.388 x 10-19 x 0.45 = 1.746 x 10-20 J
b)
work done appears as the kinetic energy and is given as
KE = work done
(½) m V2 = 1.746 x 10-20
(0.5) (9.1 x 10-31) V2 = 1.746 x 10-20
V = 1.958 x 105 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.