An electron moves at 2.60×10 6 m/s through a region in which there is a magnetic
ID: 1497817 • Letter: A
Question
An electron moves at 2.60×106 m/s through a region in which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.70×102 T .
Part A
What is the largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
Part B
What is the smallest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
Part C
If the actual acceleration of the electron is 14 of the largest magnitude in part (a), what is the angle between the electron velocity and the magnetic field?
Explanation / Answer
The magnitude of the magnetic force is F = Q v B sin = m a
so that
a = Q v B sin / m
where 0 sin 1
it follows that
a (min) = 0 and a (max) = Q v B / m
Q v B = ( 1.6 × 10 ¹ C ) ( 2.6 × 10 m / s ) ( 7.70 × 10 ² T )
Q v B = 3.203 × 10 ¹
a (max) =3.203 × 10 ¹ / 9.11 × 10 ³¹ = 3.5 × 10 ¹ m / s ²
a) a(max) = 3.5 × 10 ¹ m / s ²
b) a(min) = 0
c) a = ¼ a (max) = ¼ ( Q v B / m ) = Q v B sin / m
sin = ¼
= sin ¹ ( ¼ ) = 14.5°
= 14.5°
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.