An electron moves at 2.60×10 6 m/s through a region in which there is a magnetic
ID: 1467194 • Letter: A
Question
An electron moves at 2.60×106 m/s through a region in which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.80×102 T .
Part A: What is the largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
a= ??? m/s^2
Part B: What is the smallest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
a= ??? m/s^2
Part C: If the actual acceleration of the electron is 1/4 of the largest magnitude in part (a), what is the angle between the electron velocity and the magnetic field?
= ???
Explanation / Answer
magnetic force on moving charge is givn by F = qvB sin theta
where q is charge
v is its velocity
B is manetic fied
theta is the angle V and B
so for max accleration , theta = 90 deg
then F = ma = qVB
a = (1.6 e-19 * 2.6 e 6 * 7.8 e -2)/(9.11 e-31)
a = 3.56 e 16 m/s^2
-------------------------
for min accleration , theta = 0 deg
so a = 0
------------------------------------------------------
sin theta = 1/4
theta = sin^-1(0.25)
theta = 14.47 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.